Zobacz w jaki sposób możesz pomóc JCC Kraków

darowizna-pl

Wydarzenia

Kobiety, Żydówki, Emancypantki. Narracje do odzyskania - dyskusja z udziałem Karoliny Szymaniak i Ewy Furgał połączona z prezentacją "Cwiszn"

Śro
g. 19:00
19 Sty
2011

cwisznstyczen2011

Środa, 19. stycznia 2011, godz. 19:00

Kobiety, Żydówki, Emancypantki. Narracje do odzyskania - dyskusja z udziałem Karoliny Szymaniak i Ewy Furgał połączona z prezentacją Cwiszn

Karolina Szymaniak - literaturoznawczyni, tłumaczka, redaktorka i lektorka języka jidysz. Zajmuje się nowoczesną literaturą jidysz, problematyką modernizmu, awangardy, literaturą pisaną przez kobiety. Autorka książki poświęconej estetyce polsko-jidyszowej pisarki Debory Vogel (2006). Redaktorka dwujęzycznej antologii Warszawska awangarda jidysz (2005). Obecnie redaguje dwujęzyczną antologię poezji kobiet (we współpracy z Joanną Lisek i Bellą Szwarcman) oraz wraz z Joanną Nalewajko-Kulikov przygotowuje polskojęzyczną antologię poświęconą kulturze jidysz w ZSRR. Stypendystka m.in. Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz tygodnia "Polityka". Redaktorka naczelna "Cwiszn. Żydowskiego kwartalnika o literaturze i sztuce". Mieszka w Krakowie. Smaży konfitury i powidła z cynamonem.

Ewa Furgał – absolwentka stosunków międzynarodowych Uniwersytetu Łódzkiego oraz podyplomowych gender studies na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2000 r. związana z ruchem praw człowieka i trzecim sektorem. Trenerka z zakresu antydyskryminacji, równości płci i historii kobiet. Współzałożycielka i członkini Zarządu Fundacji Przestrzeń Kobiet, członkini Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej. Redaktorka dwóch tomów książki Krakowski Szlak Kobiet. Przewodniczka po Krakowie emancypantek.