Zobacz w jaki sposób możesz pomóc JCC Kraków

darowizna-pl

Wydarzenia

Spotkanie z Niką Kohn Fleissig, bohaterką książki "Od cudu do cudu" i Alicią Fleissig Magal, jej autorką

Czw
g. 17:00
06 Cze
2013

odcududocudu

Czwartek, 6 czerwca 2013, 17:00
Spotkanie z Niką Kohn Fleissig, bohaterką książki "Od cudu do cudu. Historia przetrwania" oraz Alicią Fleissig Magal, jej autorką.

Rozmowę poprowadzi dr Edyta Gawron.

"Od cudu do cudu" (książka wydana przez Wydawnictwo Znak w 2012 roku) jest pełną dramatyzmu relacją Niki Kohn Fleisig, Żydówki ocalałej z Holokaustu. Jej historia opowiedziana jest przez córkę, której życie zostało głęboko naznaczone doświadczeniami matki.

Alicia Fleissig Magal - dorastała, słuchając opowieści swojej matki o jej przejściach w Polsce w czasie II wojny światowej. Mimo szczęśliwego, bezpiecznego i uprzywilejowanego dzieciństwa Alicia zawsze żyła w cieniu dramatu tej historii. Po wielu latach podróży, studiów, pobycie w Izraelu i zaangażowaniu w żydowskiej wspólnocie w Los Angeles postanowiła poświęcić się niesieniu "radosnego judaizmu" innym. Jest rabinem wspólnoty z Sedony i Verde Valley w Arizonie.

Nika Kohn Fleissig, urodzona jako Bronisława Felicja Kohn w 1920 roku, wychowana została w kochającej rodzinie w Krakowie. Piękna, wysportowana, z zamiłowaniem do poezji, ukończyła w 1938 roku hebrajsko-polską szkołę średnią. W roku 1942 Nika została zupełnie sama po tym, jak naziści zamordowali jej rodziców i młodszego brata. Wykorzystując swój talent do języków, intuicję podpowiadającą, komu można zaufać, życzliwą pomoc Sprawiedliwych i szczęście, zdołała przetwać od jednego cudu do drugiego. wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie wychowała dzieci, Alicię i Williama, oraz znalazła ukojenie w malarstwie.