Zobacz w jaki sposób możesz pomóc JCC Kraków

darowizna-pl

Wydarzenia

Festiwal Filmu Filozoficznego

Czw
g. 18:30
06 Gru
2012

kadr MFFF mini

Filozofia i kino. Niby oczywisty sylogizm, albo przynajmniej dwa niedopasowane części. Bo albo jedno, albo drugie. Filozofujące kino: to nie brzmi najlepiej, ale przecież kino, które zadaje pytania podstawowe (a więc najtrudniejsze): filozoficzne pytania o sens bytu, obecność metafizyki, albo meandry myślenia, jest od dekad synonimem najszlachetniejszej odmiany filmowego medium. Bergman, Bresson, Ozu czy Kiarostami wciąż zadawali nam-widzom podobne pytania, nie dając w zamian łatwych odpowiedzi. Ł. Maciejewski.

Filmowanie jest filozofowaniem

Nie ma przekazu, który nie niósłby w sobie pewnej wizji świata. Nie ma ustawienia kamery, które jest bez znaczenia. Nie ma wyboru, który byłyby tylko czysto estetycznym rozstrzygnięciem.

CZAS: 6–8 grudnia 2012 r.
MIEJSCE: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Dom Norymberski, Kino Studyjne Agrafka, Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży
INFO: www.festiwalfilmufilozoficznego.com

Stowarzyszenie EKSIT, Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży i Konsulat Generalny Republiki Austrii w Krakowie zapraszają po raz siódmy na interdyscyplinarne przedsięwzięcie łączące filozofię i film.

Gościem Specjalnym tegorocznej VII edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmu Filozoficznego. Kinematograf Filozoficzny będzie Barbara Albert, austriacka reżyserka młodego pokolenia. Spotkanie prowadzi dr hab. Małgorzata Radkiewicz i Joanna Chludzińska. A w ramach spotkania film w reżyserii naszego Gościa Specjalnego pt. Nordrand.

W tym roku interesuje nas szczególnie kategoria Obcości i Inności, a także moment „wrzucenia” człowieka w inną kulturową i społeczną rzeczywistość.

W programie festiwalu również przedpremierowy pokaz filmu „Spain”, w reżyserii Anji Salomonowitz, kolejnej austriackiej reżyserki młodego pokolenia.

Ponadto w programie:
- Promocja kolejnej już publikacji Wobec metafizyki. Filozofia-sztuka-film z udziałem autorów i redaktorów.
Inspiracją do wydania antologii była szósta edycja Festiwalu Filmu Filozoficznego w całości poświęcona metafizyce. Książkę wydajemy we współpracy z Wydawnictwem Ignatianum oraz Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Promocji towarzyszy performans, oparty na starożytnych tekstach orfickich Życie-śmierć-życie autorstwa Mariusza Kolucha i dra Krzysztofa Bielawskiego.

- Po raz pierwszy w Polsce odbędzie się pokaz niezależnych produkcji filmowych pochodzących  z festiwalu Cinepeter Film Festiwal w Rotterdamie i polska premiera filmu The Compositor, w reżyseriiJohna Mattiuzzi’ego (USA).

- Pokaz filmu Coalitzia izraelskiego reżysera młodego pokolenia Elada Laroma i spotkanie z reżyserem. Dopełnieniem tego wydarzenia będzie prelekcja „Walc z Kandydem: judaizm, filozofia, Amsterdam” oraz dyskusja prowadzona przez Macieja Stroińskiego.
Aby dowiedzieć się więcej o filmie, kliknij tutaj

Dlaczego warto?

Festiwal Filmu Filozoficznego jest pierwszą tego typu imprezą filozoficzno-filmową w Polsce, Europie i na świecie, a jego podstawowym celem jest promocja interdyscyplinarnego podejścia do sztuki filmowej. Wydarzenie przybliża nietypowe zjawiska w dziedzinie kultury, oryginalnych i kontrowersyjnych twórców prezentujących odważne i autorskie myślenie o świecie. To też przede wszystkim idealna przestrzeń do dyskusji, refleksji nad uniwersalnymi wartościami oraz współczesną wizją człowieka.

ZAPRASZAMY!

Więcej informacji na: http://festiwalfilmufilozoficznego.com/