Zobacz w jaki sposób możesz pomóc JCC Kraków

darowizna-pl

Wydarzenia

Spotkanie ze świadkiem historii - Marcelem Goldmanem, krakowianinem mieszkającym w Izraelu

Nie
g. 17:00
27 Paź
2019

marcel goldman - plakat net“Ja tu mieszkałem na Placu Zgody 4
Mała izdebka, dwa okna od ulicy,
Sześcioro ludzi tam się gnieździło,
A jeszcze dwoje “nielegalnych” w piwnicy”
“Rok 1942, Marcel Goldman”

Marcel Goldman (1926 r.) - jako młody chłopak przebywał w krakowskim getcie, z którego udało mu się uciec dzięki aryjskim papierom. Otrzymał nowe nazwisko i rozpoczął nowe życie.

Przez jakiś czas wraz z rodzicami mieszkał w Radomiu, a później nielegalnie wyjechał do Izraela. Po 40 latach nieobecności przyjechał służbowo do Polski. Wtedy powróciły do niego wspomnienia beztroskich powojennych lat i Marcel postanowił odnaleźć kolegów. Okazało się, że nigdy go nie zapomnieli. Swoje wspomnienia - te najlepsze, i te najstraszniejsze - zawarł w niezwykle barwnej, pełnej dramatyzmu książce autobiograficznej zatytułowanej „Iskierki nadziei”.

Niedawno ukazała się książka poświęcona Marcelowi: „Człowiek sukcesu w państwie sukcesów. Biografia Marcela Goldmana, krakowianina w Tel Awiwie” autorstwa dra hab. prof. UP Łukasza Tomasza Sroki.

Opowieść Marcela jest świadectwem człowieka, który obserwował Holokaust z aryjskiej strony, sam będąc Żydem. Widział postępującą likwidację getta w Krakowie, likwidację getta w Radomiu, obserwował także powojenną rzeczywistość.

Zapraszamy do wysłuchania opowieści świadka historii o przedwojennym świecie krakowskich Żydów.

W języku polskim, wstęp wolny.