Zobacz w jaki sposób możesz pomóc JCC Kraków

darowizna-pl

Wydarzenia

Promocja książki Moja dzika koza. Antologia poetek jidysz oraz spotkanie z autorkami

Czw
g. 18:00
09 Maj
2019

moja dzika koza - netSerdecznie zapraszamy na spotkanie promujące pierwszą polską antologię utworów poetek tworzących w języku jidysz - Moja dzika koza (Wydawnictwo Austeria).

Z przedmowy Karoliny Szymaniak:

"W 1930 r. poetka Kadia Mołodowska ogłosiła na łamach »Literarisze Bleter«, najważniejszego międzywojennego periodyku literackiego w jidysz, manifest przeciw tzw. poezji kobiecej zatytułowany Bagegeniszn (Spotkania). Ubrała go w formę paraboli o niemożliwych spotkaniach kilku z najważniejszych ówczesnych poetek, których twórczości nie da się w żaden sposób objąć wspólnymi ramami, bo więcej je dzieli niż łączy. Pisała w nim, że wiersze poetek żydowskich »stoją […] często do siebie bokiem, plecami, a niekiedy w ogóle się nie spotykają, chcą się unikać«. Ta książka jest o innego rodzaju spotkaniach. Nie tych niegościnnych, zamkniętych na rozmowę, wtłaczających twórczość poetek w wąskie ramy esencjalizujących i jałowych definicji, ale o spotkaniach odkrywczych i twórczych, respektujących różnicę i przygodność, osobność i osobliwość".

Prezentowana książka to efekt ponad dziesięciu lat pracy trzech badaczek i tłumaczek literatury jidysz: Joanny Lisek, Belli Szwarcman-Czarnoty i Karoliny Szymaniak
Antologia zawiera 270 tekstów, powstałych od XVI do XXI w., pióra 50 autorek i składa się z 17 działów ułożonych tematycznie i przełożonych przez kilkanaścioro tłumaczek i tłumaczy.
Jest to pierwsza w Polsce tak przekrojowa antologia jidyszowej poezji, obejmująca zarazem teksty dawne, jak i nowoczesne i zupełnie współczesne. Proponuje spojrzenie na twórczość jidyszową – z perspektywy studiów genderowych i szerzej – kulturowych.

W spotkaniu wezmą udział autorki:
Joanna Lisek – literaturoznawczyni, tłumaczka, pracuje w Katedrze Judaistyki im. T. Taubego, we Wrocławiu.
Bella Szwarcman-Czarnota – filozofka, tłumaczka z francuskiego, jidysz i rosyjskiego, redaktorka i felietonistka czasopisma „Midrasz”.
Karolina Szymaniak – literaturoznawczyni, tłumaczka, pracuje w Żydowskim Instytucie Historycznym i w Katedrze Judaistyki im. T. Taubego, we Wrocławiu.

Spotkanie poprowadzi Paulina Małochleb – sekretarz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, krytyczka literacka, członek redakcji „Nowej Dekady Krakowskiej”. Publikuje w „Fa-arcie”, „Nowych Książkach”, „Odrze”, „Twórczości”, „Znaku”. Autorka: krytykanaostro.blogspot.com.

Będzie możliwość zakupu książki przed spotkaniem.

Serdecznie zapraszamy!

W języku polskim. Wstęp wolny.