See how your gift can help the JCC Kraków

darowizna-en

Events

Spotkannie z Henrykiem Schönkerem

Mon
18:00 h
30 May
2011

henrykschonker

JCC Kraków we współpracy z Ośrodkiem KARTA oraz Domem Spotkań z Historią zapraszają na spotkanie z  HENRYKIEM SCHÖNKEREM, byłym mieszkańcem Krakowa i Oświęcimia, autorem książki Dotknięcie anioła.

Prowadzenie:
Dr Artur Szyndler oraz Katarzyna Madoń-Mitzner

30 maja 2011 r. (poniedziałek), g. 18.00
JCC Kraków, ul. Miodowa 24

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy

Henryk Schönker urodził się w roku 1931 w Krakowie w rodzinie artysty malarza Leona Schönkera. W 1937 roku z rodziną przeniósł się do Oświęcimia. Po wojnie ukończył Politechnikę Krakowską z dyplomem inżyniera mechanika. W roku 1955 wyjechał wraz z rodziną do Wiednia, skąd w 1961 wyemigrował do Izraela. Pracował aż do emerytury w izraelskim przemyśle lotniczym. Jego żona Helena pochodzi z okolic Radomia. Mieszkają w Tel Awiwie, mają trzy córki i dziesięcioro wnucząt. Od 1979 roku maluje obrazy. W 2001 roku spisał swoje wspomnienia, które zostały wydane przez Ośrodek KARTA w 2005 roku. Za Dotknięcie anioła otrzymał Nagrodę Historyczną „Polityki” 2006.

Historia żydowskiego chłopca ocalałego z Holokaustu. Książka pokazuje, że dla Żydów nie istniał żaden skuteczny system radzenia sobie z nazistowską opresją. Nie ratowały ani koneksje, ani pieniądze – ci, którzy ocaleli, musieli mieć przede wszystkim ogromne szczęście, choć trzeba je było wesprzeć potężną wolą przetrwania. Świadectwo uzupełnione jest opisem zdumiewającego procesu: Oświęcim mógł stać się punktem masowej emigracji Żydów, a nie miejscem zagłady. Teza ta była kwestionowana przez historyków, jednak w obecnej, trzeciej edycji książki zamieszczamy nowo odkryte dokumenty całkowicie potwierdzające jej prawdziwość.